Home > Turystyka > Wolin – polska wyspa

Wolin – polska wyspa

Widok z molo w Międzyzdrojach na klify Wolińskiego Parku Narodowego

Warunki naturalne Wolina – największej i najbardziej atrakcyjnej krajoznawczo polskiej wyspy są urozmaicone: tereny bagniste na południu, nizinne, leśne, a także wzniesienia morenowe (Pasmo Wolińskie z kulminacją Grzywacza – 116 m n.p.m., najwyższym punktem wyspy) oraz wybrzeże klifowe – najwyższe w Polsce – ok. 80 m ciągnące się na przestrzeni 15 km, od Międzyzdrojów do Świdnej Kępy. Tyl tyułem geograficznego wstępu… dlaczego jeszcze warto odwiedzić Wolin?

Po pierwsze, można tam dojechać zarówno własnym autem jak i pociągiem (do Wolina, Międzyzdrojów, Warnowa i kilku mniejszych wsi na wyspie).  Po drugie Wolin obfituje w wiele atrakcji turystycznych o bardzo zróżnicowanym charakterze. Do najciekawszych z nich, godnych zobaczenia należą:
Woliński Park Narodowy z zagrodą żubrów pod Międzyzdrojami. Można tu obejrzeć żubry żyjące w potężnej leśnej zagrodzie, liczącej kilkanaście hektarów. To kolejne pokolenie „królów puszczy” reintrodukowanych z ośrodków w Białowieży i Borkach. Cała zagroda pokazowa przypomina leśne zoo – żyją tu też inne leśne zwierzęta, m.in. dziki, sarny, jelenie i orły bieliki.

–  Molo w Międzyzdrojach. Zanim doczekało się swojego obecnego, 395-metrowego wcielenia, było wielokrotnie niszczone przez fale, wiatry i kry – ostatni raz zimą 1985 r., kiedy podjęto decyzję o jego rozbiórce. Dziś znów, tak jak na początku XX wieku, pełni nie tylko rolę spacerową, ale także komunikacyjną – od wiosny 2005 kursuje stąd biała flota, m.in. do niemieckich kurortów wyspy Uznam.

Jezioro Turkusowe w Wapnicy. Akwen o przejrzystej, turkusowo połyskującej wodzie, to byłe wyrobisko odkrywkowej kopalni kredy, która działała tu do lat 50-tych. Nad jeziorem górują lesiste wzgórza, z których można podziwiać je w całej okazałości. W upały wycieczka nad Turkusowe jest trochę jak „lizanie lizaków przez szybę”, bo w jeziorze nie wolno się kąpać.

Punkt widokowy na Wzgórzu Gosań ulokowany jest na najwyższym,  95 metrowym klifie polskiego wybrzeża. Z góry rozciąga się niesamowita panorama wód Zatoki Pomorskiej i jej łukowatych brzegów. Barierki dla zwiedzających muszą być co kilka lat odbudowywane coraz dalej w głąb lasu, bo Bałtyk nieubłaganie podmywa tutejsze klify ze średnią prędkością ok. 0,8 metra rocznie.

Most zwodzony w Dziwnowie to atrakcja stosunkowo świeżej daty – oddana do użytku w latach 50 i zmodernizowana w 1994 roku. Oprócz widoku kilkudziesięciu ton asfaltu i stali, unoszonych prawie do pionu przez masywny elektryczny mechanizm, można podziwiać przepływające dołem kutry i statki wycieczkowe.

Basen U-bootów w Karsiborze. Betonowa instalacja w sztucznej zatoczce Świny, która od 1944 roku dawała schronienie U-bootom i promom wojskowym ze szkolnych flotylli Kriegsmarine. Cumowały tu także na stałe ścigacze i inne nieduże jednostki wojenne.

To tylko część atrakcji, które czekają na turystów odwiedzających wyspę Wolin. Dzięki urozmaiconej rzeźbie terenu, licznym zabytkom architektury, techniki i przemysłu oraz pięknie położonym kurortom każdy znajdzie tu coś dla siebie – od gwarnego molo w Międzyzdrojach, przez pozostałości wojskowe III Rzeszy do urokliwych szlaków Wolińskiego Parku Narodowego.

zamek_chojnik_640x280

Śląsk i jego warownie – najlepiej SUV-em

Piękne krajobrazy, doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i samochodowej – Dolny Śląsk ma wiele do zaoferowania bez względu na porę roku i warunki pogodowe. Naprawdę warto tam pojechać […]